koyumuze_gidelim
koyumuze_genel_bakis
foto_galeri
video_galeri
sizden_haberler
profilini_duzenle
duyurularimiz
anketler

  Siteyi Favorilere Ekle
  Sayfayı Favorilere Ekle
  Anasayfam Yap
  Sayfayı yazdır
  Sayfayı Paylaş
  PDF Olarak Kaydet
YAZARLAR - yazarlar

ŞU FACE-BOK DEDİKLERİ

             Hani geçmiş zamanlarda insanlar arasında özlemek-özlenmek vardı, umut vardı, dostluklar vardı. Bir yerden ve o yerin sakinlerinden ayrılmak, özlemenin geliş vaktini hatırlatırdı insana. Sevdiklerinizden ayrıldığınızda kimlerin arkanızdan üzüleceğini veya sizin gidişinize kimlerin sevineceğini ayrılınca anlardınız. Sizi sevenler bir şekilde size ulaşırdı tüm zorluklara rağmen, ama sevmeyenlerde mazeret hazırdı, telefonum yoktu, mektup yazacak vaktim yoktu falan.  Gurbette sevdiklerinden bir haber, bir ses, iki satır mektup bekleyen gurbet kuşlarının ruh haline bürünürdü insan. “Eskilerden biri arar mı acep şu faniyi?” diye beklemeye başlardık ve gerçek dostlar ya birkaç satırlık bir mektupla ya da telefonun diğer ucundan gönderdiği yarı insani yarı elektronik bir ses tonuyla dostluğunu ilan eder ve bekleyişimizi kutsallaştırırdı.

            Ama bunlar artık nostalji adını aldı. Şimdilerde herkesin yeri bilinir, her yaptığından haber alınır oldu. Önceleri MeSaNe vardı, herkes bir koşu adresler alıp sarılmıştı bilgisayarlara ve bir müddet sonra bunun görüntülüsü çıktı; aman bende alayım da sevdiklerimle internetten bedava konuşayım oldu (ama ne bedava, kota aşımları sonradan ortaya çıktı). Görüntülü konuşmalar başladı ilk başlarda ama sonrasında da bundanda hemen sıkıldık, artık konuşacak bir şey bulamıyorduk ve MeSaNe yi kapatıp! bilgisayarın başından ayrılmak için çeşitli mazeretler üretmeye başladık  “Dersim var- Yemeğin altı yanıyor-Uykum geldi çaaav-Çocuk ağlıyor-Çok yoğunum………” felan.

            Tam doyumsuzluğun bize bıkkınlık verdiği zamanlarda o meşhur dünya harikası! FACE-BOK girdi hayatımıza.

            Ve ortalık FACE-BOK landı! Maalesef.

            Kim kimle ne yapmış, nereye gitmiş, ne giymiş, ne yemiş, herkes her şeyi bilir oldu artık. Özlem ne demekmiş, mahrem ne demekmiş, özel ne demekmiş kalmadı aramızda ve bu seferde yalan-dolan muhabbetler türemeye başladı. Konuşmak bile zulüm gelmeye başlayınca herkes hazır bulduğu yazıları birbirine yollayarak BEĞEN butonuna tıkla yeter hale geldik. Yani bu işinde FACE si kaldı BOK unu çıkardık. Eee nasıl çıkmasın ki; insan kimi özler, insan neyi merak eder? Tabii ki görmediği ve bilmediği şeyleri merak eder ve bunlara ulaştığı zaman hayattan tat alır ve hayatı anlam kazanır. Ulaşamadığınız hiç bir şey kalmayınca artık doyumsuzluk başlar ve insanlar hayattan zevk almamaya başlarlar.

            Pekii böyle mi olmalıydı, biz birbirimize nasılsın demeden “senin fesin var mı?” varsa gir de görüşelim demeye başladık. “Hay senin babanın fesine….” derlerdi ya eskiler. Artık onuda diyemiyoruz, adam hemen şahsına sövüyorsun sanıyor.

            Ne kadar eleştirsekte şimdi genci yaşlısı herkes “Kardeşim bu işin FACE-BOK unu karıştırma diyordur, biliyorum. Ama inanın bu işin FACE sini bilmem de BOK unu çıkarıyoruz gibi geliyor bana.

            Bu yüzden diyorum ki özlenmeye ve merak edilmeye bir şeyler kalsın, dostlukları bile sanallığa dönüşmüş şu hayal âleminde FACEBOOK tan çekilmeye davet ediyorum dostlarımı ve insanlık alemini.

“FACEBOOKSUZ YAŞAYANLAR GURUBUNU BEĞEN”

 

YÖNETİCİ makaleleri Çarşamba, 10 Kasım 2010.

SON  DAKİKA                   HABER 61

yazarlarimiz
Makale ve fıkraları okumak için, okumak istediğiniz  Yazıların Üstüne Tıklamanız yeterlidir.
Yayınlanmasını istediğiniz Makale ve Fıkralarınızı SİZDEN HABERLER köşemize yollayabilirsiniz.

vefat_edenler

en_cok_okunanlar
takvim
Haziran 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

ziyaretci_sayaci
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün159
mod_vvisit_counterBu Ay17133
mod_vvisit_counterToplam796155
kimler_cevrimici
Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi